Vožnja po avtocesti v napačno smer

23. maja, 2014

V zadnjih letih se precej pogosto dogaja vožnja v napačno smer po avtocesti, ki se zaradi velikih hitrosti velikokrat konča s hudimi posledicami. Kot pravi Marjan Koler iz družbe Dars d.d., so v letu 2010 zaznali 59 voženj v napačni smeri, leto pozneje 77, leta 2012 75, v letu 2013 pa 54 tovrstnih primerov.

Večinoma gre za hude napake voznikov, ki preprosto ne upoštevajo prometne signalizacije in zapeljejo na avtocesto v napačno smer. Kot pravi sogovornik, so avtocestne priključke označili s še več prometne signalizacije za vožnjo v napačno smer.

‘Vožnja v napačno smer je lahko posledica napačnega uvoza na avtocesto, obračanja na avtocesti, napačnega izvoza z avtocestnega počivališča oz. bencinskega servisa, psihofizičnega stanja voznika – uživanje alkohola ali prepovedanih substanc, starost voznika – visoke temperature starejše voznike še bolj obremenijo pri vožnji …,’ pravi Marjan Koler in poudarja, da je najbolj značilna reakcija voznikov, ki se srečajo s tem, da pred seboj zagledajo nasproti vozeče vozilo, ta, da stopijo na zavoro. Voznik se mora v takšni situaciji čim prej umakniti s prehitevalnega na odstavni pas.

Kaj torej storiti, če pred seboj na avtocesti zagledamo nasproti vozeče vozilo:  

  • Ostanite mirni.
  • Verjetno bo vozilo v napačni smeri vozilo skrajno po njegovi desni, torej na prehitevalnem pasu, zato takoj zmanjšajte hitrost vožnje in se umaknite na vozni ali celo na odstavni pas, vklopite vse utripalke, da opozorite še voznike za vami, varnostna razdalja med vozili v smeri naj bo ustrezna (zadostna).
  • Če po radiu slišite, da vozi vozilo v napačni smeri na odseku, kjer ste tudi vi, zmanjšajte hitrost vožnje, vozite v varni razdalji do vozila pred vami, ne prehitevajte, vozite po voznem ali odstavnem pasu in se, če je le možno, umaknite na prvo počivališče.
  • Če uspete poklicati (še bolje pa je, če to naredi vaš sopotnik) policijo (113) ali Prometno-informacijski center za državne ceste (PIC) prek kratke telefonske številke 1970 (ali na navadno telefonsko številko 01/518 85 18), lahko pa uporabite tudi obcestni telefon, sporočite opis dogajanja. Če si lahko zapomnite registrsko številko avtomobila in tip vozila ter lokacijo, kjer ste ga opazili, bo v postopku iskanja voznika ta informacija zelo koristna.
  • Pomembno pa je, da najprej zavarujete sebe.

Kako ukrepati, če smo sami naredili prekršek in vozimo v napačni smeri?

  • Takoj se ustavite: ustavite se na odstavnem pasu oz. najbližjem robu vozišča, vklopite utripalke in zasenčene luči ter nemudoma pokličite pomoč.
  • Ne vozite vzvratno: ne vračajte se po priključku, po katerem ste nepravilno uvozili na avtocesto, tudi če gre za izvoz iz počivališča.
  • Ne obračajte vozila na avtocesti, ne vozite čez vozne pasove!
  • Če boste izstopili iz avtomobila, si nadenite varnostno svetlobno oblačilo in stopite na prostor izven voznih pasov, za jekleno varnostno ograjo, pri čemer se zlasti ponoči in pri slabi vidljivosti predhodno prepričajte, kam stopate izven cestišča.
  • Če niste prepričani glede lokacije, kje se sploh nahajate, je najbolje, da pokličete prek sistema klica v sili, to je stebrička ob avtocesti s telefonom SOS, saj bo na ta način vaša lokacija takoj pravilno določena.
  • Počakajte na pomoč. Vaše vozilo bo odstranjeno po kriteriju »ovira na cesti«, pomembno pa je, da ne pride do poškodb ljudi, torej vas in drugih udeležencev v prometu.
  • Ne gibajte se po avtocesti, ampak čakajte na navodila služb, ki vas bodo reševala.

 

Po Zakonu o pravilih cestnega prometa je globa za vožnjo v nasprotni smeri na avtocesti določena v višini najmanj 1.200 EUR in izrekom 18 kazenskih točk, kar pomeni odvzem vozniškega dovoljenja.

(Visited 79 times, 1 visits today)