Obremenjenost otrok mežiške doline s svincem
Na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Ravne na Koroškem že od leta 2007 sodelujejo v Programu ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja v Zgornji Mežiški dolini. Letos so izvedli že tretjo prevalenčno študijo obremenjenosti otrok Mežiške doline s svincem, v kateri preverjajo prisotnost svinca v krvi otrok, od prvega do šestega leta starosti in devetletnikih v Zgornji Mežiški dolini ter triletnikih v Spodnji Mežiški dolini. Na raziskavo se je odzvalo 74,5 % vabljenih. Rezultati študije so pokazali, da so letošnje povprečne vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornji Mežiški dolini sicer nižje kot v letu 2008, vendar pa hkrati tudi višje kot v letu 2013.
Najvišje vrednosti pri 3-letnikih
Mag. Matej Ivartnik z NIJZ, vodja študije, je ob predstavitvi rezultatov študije izpostavil: »Čeprav se zdi, da je stanje precej boljše kot v letu 2017, ko je imelo visoke vrednosti svinca v krvi petina testiranih otrok, to ne drži v celoti. Letošnja študija je namreč vnovič potrdila, da so najvišje vrednosti ugotovljene pri tri leta starih otroci. V tej skupini je imelo v Zgornji mežiški dolini povišane vrednosti svinca v krvi 14 od 87 testiranih otrok, kar predstavlja16,1 %. S starostjo se povprečne vrednosti nižajo in so najnižje pri otrocih starejših od 6 let.«
Primerjava z rezultati študij v letih 2008 in 2013 pokaže, da so letošnje povprečne vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline sicer nižje kot v letu 2008, vendar višje kot v letu 2013. To velja za vse starostne skupine otrok, razen najmlajše otroke v starosti od enega do dveh let, kjer so vrednosti nižje. Rezultati kažejo, da se vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline ne nižajo več, ampak je v primerjavi z letom 2013 celo opazen porast.
Razlike med triletniki v Zgornji in Spodnji Mežiški dolini
Večletna primerjava vrednosti svinca v krvi triletnikov (od 24 do 48 mesecev starih otrok), torej skupini otrok, pri kateri spremljajo vrednosti svinca v krvi vsako leto kaže, da je bil delež otrok z visoko vrednostjo svinca v krvi v letu 2018 podoben kot v letu 2014, po letu 2010 pa je opazno nihanje deleža med 8 in 20 %.
“Za to starostno skupini smo naredili primerjavo rezultatov med Zgornjo in Spodnjo Mežiško dolino, ki kažejo precej višje vrednosti za otroke iz Zgornje Mežiške doline. V pozitivnem smislu lahko izpostavimo, da prvič od začetka meritev od leta 2004 v tej skupini otrok v Zgornji mežiški dolini nismo izmerili vrednosti svinca v krvi preko 200 µg/l,” dodajajo na NIJZ.
Kakšni so nadaljnji ukrepi?
Za izboljšanje stanja na tem področju bo, kot poudarjajo na NIJZ, treba izvesti še številne druge ukrepe. Med njimi navajajo:
- Nadaljevanje sodelovanja z delovno organizacijo.
- Vključitev ukrepov pomoči in sanacije na zasebnih zemljiščih ter poiskati pot do izvedbe (sprejeti kriterije in način izvedbe).
- Prepoved trženja in uporabe onesnaženega materiala v gradbeništvu.
- Spodbujanje varnih načinov vrtnarjenja.
- Ob obnovah cest je potrebna hitra in učinkovita sanacija le-teh (pogodba z gradbeniki, vzdrževanje izvedenega).
- Nadaljevanje in poglabljanje motivacije in informiranja ljudi o ukrepih, ki so potrebni.
- Na lokalni ravni je ključnega pomena skupnostni pristop, torej povezovanje in dobro sodelovanje med vsemi partnerji v Programu, izboljšanje zdravja prebivalcev s pomočjo povezovanja in sodelovanja vseh tistih, ki lahko tako ali drugače vplivamo na pogoje za zdravo življenje prebivalcev Mežiške doline.
Vir: NIJZ