Varno na cesti v zimskih mesecih

23. decembra, 2013

Ceste v zimskem času zahtevajo še bolj pozornega in zbranega voznika. Dolgi večeri, megla, sneg, led in če temu dodamo še praznično vzdušje in ‘samo en kozarček’ alkohola, vožnja  postane nevarno početje. Z nekaj nasveti o varnosti na cesti v zimskih dneh nam je pomagal inštruktor varne vožnje AMZS, Brane Legan.

Tudi v veselem decembru na cesto z glavo

Voznik v opitem stanju odreagira precej pozneje kot v normalnem stanju. V praksi to pomeni, da bo kolesarja ali pešca, ki je na cesti pred njim, videl prepozno, ali pa sploh ne in ga bo s polno hitrostjo zbil. Že pri hitrosti 40 km/h pa so lahko poškodbe ob trku z vozilom smrtne. ‘Opiti voznik tudi ne bo videl rdeče luči na semaforju in bo z nezmanjšano hitrostjo zapeljal v križišče, tudi ne bo videl, da vozilo pred njim zavira in bo trčil vanj,’ pravi sogovornik in doda, da je za vse našteto kriv vpliv alkohola na človekov vid, motorične sposobnosti človeka, prepoznavanje, odločanje in odzivanje na situacije, ki so pred njim in vpliv na reakcijski čas, ki se zelo podaljša.

Tudi če popijemo samo kozarček, po celi noči zabave že zaradi utrujenosti ne bi smeli za volan. Cena za taksi prevoz ali nočitev je nizka v primerjavi s posledicami vožnje v neprimernem stanju.

Vožnja v zimskih razmerah – manjša hitrost, večja varnostna razdalja

Temelji varne vožnje v tem in prihajajočem zimskem času so vezani na pravočasno prilagajanje hitrosti ob prepoznavanju poslabšanih pogojev vožnje. Vsako drugačno stanje vozišča je za voznika signal za slabšo oprijemljivost, ki zahteva odziv v zmanjšanju hitrosti in povečanju varnostne razdalje. Ko prične snežiti in začnejo pnevmatike puščati sled, moramo biti še posebej pazljivi, saj je takrat oprijemljivost zelo slaba. Zimske pnevmatike bodo najbolje opravile svojo vlogo, z letnimi bomo v težavah. Ko je snega čedalje več in je že zvožen, se lahko pojavijo ledene ploskve. Za vsakega voznika je pomembno, da pozorno spremlja stanje ceste in tekoče prilagaja hitrost, popuščanje plina, pospeševanje, zavijanje ali potrebno zaviranje, ki morajo biti nežni.

Očistimo avtomobil, preden gremo na pot

Preden se pozimi odpravimo na pot, iz varnostnih razlogov temeljito očistimo vozilo snega in ledu. Sneg, ki je na pokrovih motorja in prtljažnika ter na strehi avtomobila, bo sicer slej ko prej zdrsnil z avtomobila – ob zaviranju. ‘Ker smo v zaviranju na kopnem vozišču, bodo imele pnevmatike dober oprijem, nenadoma pa bo pod njimi sneg z našega avtomobila, oprijem se bo zelo poslabšal, zavorna pot se bo podaljšala in smo že v težavah, trk je blizu,’ poudarja sogovornik. Drugi vidik, zakaj vozilo obvezno očistiti ledu in snega, pa je pregled iz avtomobila, ki je nujen za našo varnost, da uspemo pravočasno vse videti in se odzvati na dogajanje pred nami in okoli nas. Brane Legan iz AMZS-ja posebej opozarja vse voznice in voznike na brezhibnost brisalcev, ki morajo svoje delo učinkovito opraviti. Že ob dežju nas njihovo morebitno slabo čiščenje prednjega stekla moti s puščanjem sledi, ob sneženju pa bodo te sledi slej ko prej zamrznile, preglednosti bo čedalje manj. Pri tem namenimo pozornost še temu, da je v posodi za tekočino za pranje vetrobranskega stekla tudi primerna mešanica, ki ne bo zmrznila že pri nekaj stopinjah pod 0. Če bomo to pripravili šele v nizkih temperaturah, je nevarnost, da so dovodi že zmrznjeni, zato je pomembno to narediti, ko je temperatura še nad lediščem.

Previdnost velja tudi za pešce

Dolgi večeri pomenijo tudi več nevarnosti za pešce, ki pa so v veliki meri za svojo varnost odgovorni tudi sami. Od izbire tega, kje po cesti bodo hodili, do tega, da mora biti pešec dobro viden. Pešci so v dolgoročnem obdobju še vedno med najbolj ogroženimi udeleženci v cestnem prometu, delež se je izrazito povečal na 20 odstotkov vseh smrtnih žrtev. Nadpovprečno so ogroženi pešci v starostni skupini nad 54 let, poleg tega so bolj ogroženi otroci in mladostniki. Največ prometnih nesreč s smrtnim izidom pešcev pa se zgodi v temnem delu dneva, v jesensko zimskem obdobju leta, od oktobra do marca. Da bo nesreč čim manj, sogovornik Brane Legan poudarja, da se moramo pešci in kolesarji odeti v primerna oblačila, ki bodo voznikom dovolj vidna, morebitni odsevniki to povečajo. Če bo pešca voznik avtomobila pravočasno videl, ga bo lahko tudi upošteval.

Glede na gnečo na cestah v teh prazničnih dneh pa še posebej polagamo na srce: bodimo strpni. S potrpežljivostjo za volanom se lahko velikokrat izognemo nesrečam.

(Visited 22 times, 1 visits today)