Zakaj ženske potrebujejo več spanca?
Nikakršna skrivnost ni več, da spanec blagodejno vpliva na naše počutje in zdravje. Z dovolj spanca telesu namreč omogočimo pravilno regeneracijo, zaustavimo predčasno staranje, preprečimo številne bolezni. A nekatere raziskave so pokazale, da se potreba po spanju razlikuje ne le po starosti, ampak tudi po spolu.
Ena od številnih znanstvenih raziskav je namreč pokazala, da ženske potrebujejo vsaj 20 minut več spanca kot moški. Kot je povedal Jim Horne, vodilni nevroznanstvenik za spanje v Veliki Britaniji, so ženski možgani drugačni in kompleksnejši od moških; čez dan opravljajo več stvari hkrati in tako uporabljajo več predelov možganov možganov od moških, zato mora biti njihov spanec daljši od spanca moškega.
Bolj, kot so možgani aktivnejši, več spanja potrebujejo. Ženski možgani namreč petkrat hitreje prebirajo in absorbirajo informacije od moških.
Raziskava je prav tako pokazala, da imamo ženske večje težave pri ‘ugašanju’ možganov kot moški; podzavestno in tudi med počitkom namreč v njih še vedno deluje ta želja po večopravilnosti (multitasking), zato spanec zanje pride kasneje.
Na pomanjkanje spanca pa pri ženskah deluje tudi raven hormonov. Znanost namreč priča, da so prav hormoni krivci za pomanjkanje spanca. Ženske doživljajo močna hormonska nihanja v celotnem mesečnem ciklusu. Glavni krivec je profesteron, ki v zadnjih tednih ženskega cikla naraste. Zviševanje progesterona pa ustvari zahtevo po energiji. Dodaten spanec je potreben za obnovitev energije, porabljene med hormonskimi nihanji. Pomanjkanje spanja lahko negativno vpliva na žensko hormonsko in nevrološko zdravje. Ogoržena je lahko nadledvična funkcija, upošasnjena je proizvodnja serotonina in tako lahko pomanjkanje spanja celo poslabša simptome PMS-ja.
Zato, ženske – brez slabe vesti se obrnite na drugo stran in si privoščite še dodatne pol ure.
K. Ž.