Prekolesarimo svet – simbolična podpora ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora
Nacionalni Inštitut za javno zdravje, Slovenski center za raziskovanje samomora, Slovensko združenje za preprečevanje samomora in Nacionalno združenje za kakovost življenja OZARA Slovenija vabijo, da se jim pridružimo in sodelujemo v simbolni akciji Prekolesarimo svet ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora 2017.
Cilj akcije je uresničiti izziv, da bi udeleženci iz vsega sveta z združenimi močmi prekolesarili 40.075 kilometrov, kolikor znaša obseg Zemlje.
“Pobudnik akcije Prekolesarimo svet je Mednarodna zveza za preprečevanje samomora. Ker so bile pretekle akcije uspešne tudi v Sloveniji, se ji letos zato pridružujemo že četrtič zapored. Z akcijo, v kateri se simbolično poveže ves svet (sodelujejo udeleženci iz vseh celin), nam pomagate razširjati zavedanje, da samomore lahko preprečujemo,” pravijo organizatorji akcije v Sloveniji.
Akcije v preteklih so bile po celem svetu zelo odmevne, saj je skupno število prekolesarjenih kilometrov znašalo skoraj štirikrat toliko, kot je obseg Zemlje.
Vzemi si trenutek, reši življenje
Letošnje geslo ‘Vzemi si trenutek, reši življenje’ poudarja pomen skupnosti in pozornosti do bližnjega. Namen akcije je vzpodbuditi druženje med ljudmi in s tem premagovati osamljenost, ki je eden izmed dejavnikov tveganja za razvoj duševnih stisk. Glavni namen akcije je razširjati zavedanje, da samomore lahko preprečujemo.
Kako lahko sodelujemo?
Od 10. avgusta do 10. septembra, ko uradno obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora, sodelujemo tako, da kolesarimo. Kolesarimo lahko na kakršnem koli kolesu, lahko je tudi sobno, sami, v družbi s svojimi bližnjimi ali v okviru svojih delovnih organizacij. Na kolo vabijo vse: odrasle, otroke, mladostnike in družine – z željo, da bi se kot skupnost povezali in angažirali v nameri za preventivno delovanje in ohranjanje življenj.
Da bi bila akcija čim bolj prepoznavna, so za udeležence pripravili tudi etikete za udeležence z uradnim znakom akcije ter potrdilo o sodelovanju oziroma udeležbi. “Uradni znak akcije oziroma etiketo za udeležence lahko natisnete TUKAJ ter ga pripnete na oblačila ali kolo. Da bi vam lahko poslali potrdilo o udeležbi, vas prosimo, da po končanem kolesarjenju na naslednji povezavi izpolnite spletni obrazec z vašimi podatki in številom prekolesarjenih kilometrov. Na ta način bomo ob koncu skušali zbrati skupno število kilometrov, ki jih bodo vsi udeleženci prekolesarili v Sloveniji,” pojasnjujejo organizatorji.
Seštevek bodo kot vsako leto posredovali tudi Mednarodni zvezi za preprečevanje samomora, kjer bodo zbirali informacije o skupnem številu prekolesarjenih kilometrov po vsem svetu.
Vir: NIJZ